Total Bakım

Mersin Akdeniz Diş Total Bakım nedir?

Mersin Akdeniz Diş Total Bakım sadece diş taşı temizliği değildir. Rutin diş taşı temizliğine ilaveten airflow (basınçlı toz ile leke temizliği), cila, diş ipi, dil temizliği ve dişlerinizi güçlendirmek için flour uygulamasıyla komple bakım ve oral hijyen eğitimini kapsar.

Neden Mersin Akdeniz Diş Total Bakım yaptırmam gerekir?

Çiğneme alışkanlıkları ve doğru fırçalayamama gibi sebeplerle dişlerin özellikle diş eti hizası ile ara yüzlerinde plak birikimi fazla olur. Bu plak zamanla kalsifiye olarak diş taşına dönüşür ve renklenmeler başlar. Bu tip diş taşları diş eti hastalıklarının ana nedenidir. Kişi bu taşları ve renklenmeleri kendi temizleyemez. Sonuç olarak da artan bir ivmeyle taş birikimi hızlanır. Beraberinde de ağız kokusu, dişlerde sallanma, diş etlerinde kanama, ağızda hoş olmayan kahverengi renklenmeler ortaya çıkar. Bunların gözlenmemesi için belli aralıklarla diş hekimine gidilerek total bakım yaptırılması önerilir.

Mersin Akdeniz Diş total bakım ne gibi uygulamaları içerir?

Öncelikle dudak çevresi işlemler sırasında kurumaması için nemlendirilir. Ardından ultrasonik temizleyici ile diş taşları temizlenir. Air-flow adı verilen cihazdan püskürtülen özel partiküllerle diş araları ve renklenmeler temizlenir.
Özel pat(macun) ve fırça ile diş yüzeyleri parlatılır.
Bakteri birikiminin çok fazla olduğu dil yüzeyi temizlenir.
Hem kontrol hem eğitim amaçlı tüm diş aralarına diş ipi uygulanır.
Son olarak da fluor jeli uygulaması ile dişin minesi güçlendirilir ve hastaya nasıl bakım yapacağı öğretilir.

İşlemler sırasında dişler uyuşturulur mu?

Diş eti altında kalan taşların derin temizliği ve kök yüzeyi düzeltmeleri gerekmedikçe işlemler sırasında herhangi bir anesteziye gerek duyulmamaktadır.

Acı veya ağrı hisseder miyim?

Dişeti çekilmesinin ya da iltihabın olduğu bölgelerde hafif hassasiyetler hissedilebilir.

Diş etlerimde kanama olur mu?

Diş etleri ödemli ve iltihaplı olan hastalarda kanama olur ancak bu korkulacak düzeyde değildir ve işlemler bittikten sonra devam etmez. Çünkü temizlik sonrası iltihap çözülmeye başlar ve diş eti tekrar pembe renkli sıkı bir kıvama yani sağlıklı hale gelir.

Mersin Akdeniz Diş Total Bakım tedavisi ne kadar sürer?

İşlemler ortalama 30-45 dk arasında sürer. Diş taşı yoğunluğu fazla olup, diş eti altında çalışma gereken durumlarda ikinci bir seans uygulanır. Tüm tedavilerden sonra bir de kontrol seansı yapılır.

Ultrasonik temizleyiciler dişe zarar verir mi?

Cihazların yanlış kullanımı dişte mikron düzeyinde çiziklere sebep olur. Bu da dişlerin kısa sürede tekrar renklenmesine sebep olur. Cihazlar doğru kullanılıp, temizlik sonrası cila yapıldıysa, Mersin Akdeniz Diş Total Bakım düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Hangi aralıklar ile yaptırmam gerekir?

Dişlerin yerleşimi, tükürük yapısı, fırçalama ve beslenme alışkanlıklarına göre plak birikimi ve taş oluşumu değişkenlik gösterir. 6 aylık hekim kontrollerinde gerekli görüldükçe Mersin Akdeniz Diş Total Bakım yapılır.

Kanama ve ağız kokusunu ortadan kaldırır mı?

Sistemik bir hastalığa bağlı olmadıkça, Mersin Akdeniz Diş Total Bakım ile diş eti problemi kaynaklı kanama ve ağız kokuları tedavi edilebilir.

Fluor jeli uygulamasının ne gibi yararı vardır?

Fluor jeli dişin mine tabakasında bulunan kristallerle tepkimeye girerek çürüğe daha dayanıklı ve hassasiyet hissine engel olan floroapatit kristallerinin oluşmasına sebep olur. Böylece mine dokusu daha şeffaf, parlak ve dayanıklı olur.

Fluor jeli nasıl uygulanır?

Dişler hava ile kurutularak özel köpük kaşıklarına 5ml civarında koyulan %1.23lük APF jeli ağızda en fazla 4 dk bekletilir ve fazlası temizlenir. Hastanın 30 dk kadar ağzını çalkalamaması istenir.

Airflow tozunun yutulmasının zararı var mıdır?

Yutulmasının tespit edilen bir zararı gözlenmemiştir ancak her ihtimale karşın çift tükürük emici ile çalışılarak hastanın yutma riski en aza indirilir.

Bu uygulamayı yaptırmak için belirli bir yaş sınırı var mıdır?

Hayır yoktur. Daha yüzeysel olarak süt dişlerine de yapılabilir.

Hamilelikte yaptırmanın bir zararı var mıdır?

Hamilelik döneminde hormonlardan dolayı diş etleri daha hiperemik ve ödemlidir. Bu yüzden kanama normale oranla daha fazla olur ancak bir sakıncası yoktur. Tercihen 3-6 ay arası dönemde rahatlıkla total bakım yaptırılabilir.

İşlemlerden sonra dişlerde hassasiyet görülür mü?

Birçok diş taşı temizliği işlemlerinde görülen diş hassasiyet Mersin Akdeniz Diş total bakımda ortaya çıkmaz. Uygulanan fluor jeli dişlerde hassasiyeti kesip ağızda da ferah bir tat bırakır.

Ağızdaki dolgulara ve kaplamalara bir zararı var mıdır?

Kesinlikle yoktur. Bu bakım işlemleri sırasında dolgular ve kaplamalar da parlatılır.

Bu işlemden sonra dişlerimin rengi açılır mı?

Renklenme ve taşlar kaldırılınca muhakkak daha ferah bir görüntü oluşur ancak dişlerin kendi renginden daha açığı olmaz. Bunun için beyazlatma yaptırmak gerekir.

Dil temizliği neden ve nasıl yapılır?

Dil papillerden oluşur ve bakteri birikimi için mükemmel bir yüzeydir. Genel olarak da temizlenmesi en çok unutulan yerdir. Düşük devir dönme hareketli fırçalar ile dil 10sn kadar fırçalanır. Hastalarda bir rahatsızlık hissine yol açmaz aksine bu bölgenin de temizlenmesi konusunda kişi bilinçlendirilir.

Online randevu almak için daha fazla bekleme